Posted: December 1, 2010
2

Giant Eagle Deals Provided by Lady Savings

Key: *** Good Deals, **** Great Deals, ***** Cuckoo ( Stock Up!)

This list will be updated throughout the week as I find more deals.
Add the items you plan to buy to create a printable shopping list! Then click the “Create List” button below.

Grocery

Add Kraft Shredded or Chunk Cheese $2
$1/1 Kraft Natural Shredded Cheese with a Touch of Philadelphia, any – 11-21-10 SS (my store didn’t carry this)
$1/2 Kraft Cheese printable (must log-in or register)
Final Price = As low as $1 – $1.50 each
Add San Giorgio Pasta $1
$0.55/1 San Giorgio Quick Cook Pasta, exp. 12-31-10 (SS 10/03/10)
$.50/1 printable (must give email address)
Final Price = FREE
Add Progresso Traditional or World Recipe Soups $1.25
$1/4 Progresso Soups, Any – 11-14-10 GM
$1/4 Progresso soups, any flavor, – 11-21-10 SS
Final Price = $1 each wyb 4
Add Ragu Pasta Sauce $2.50
FREE Pasta(Up to $1.25) WYB (2) Ragu Pasta Sauce Jars, Any – 11-14-10 RP
Final Price = $5 for 2 Ragu Pasta Sauce and 1 package of Pasta (priced at $1.25 or less)
Add Betty Crocker Supermoist Cake Mix and Frosting $.89 (Frosting is $1.67)
$.75 (or $1) off wyb Betty Crocker SuperMoist Cake Mix AND Betty Crocker Ready to Spread Frosting (any flavors/varieties) MUST BUY BOTH – 11-14-10 GM
$0.50 off Betty Crocker Cake Mix AND Frosting printable
Final Price = As low as $1.06 for both frosting and cake mix!
Add Betty Crocker Cookie Mix $2
$.40/1 printable
$.40/1 or $1/2 Betty Crocker Cookie Mix, 17.5oz or larger pouch, any flavor – 11-14-10 GM
$.40/1 or $1/2 Betty Crocker Cookie Mix, 17.5oz or larger pouch, any flavor – 11-21-10 SS
Final Price = As low as $1.20
Add Juicy Juice 6pk $3
$1/1 Juicy Juice Multipack printable
Final Price = $2
Add Kellogg’s Cereal: Frosted Mini-Wheats $2.50
$1/2 Mini-Wheats printable
Final Price = $2 each wyb 2
Add Hershey Kisses $2.38
$1/2 printable
$1/2 Hershey’s Kisses Brand Chocolates, 10 oz or larger – 11-14-10 SS
$1/2 Hershey’s Kisses, Reese’s, or Hershey’s Miniature bags (8 oz or larger) – 11-21-10 SS
Final Price = $1.88
Add Kellogg’s Frosted Flakes $2.67
$1.50/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Froot Loops and/or Frosted Flakes, 8.7 Oz. +, Mix Or Match, Any – 11-14-10 RP
$1/2 Frosted Flakes printable (must sign up)
Final Price = $2.17 each wyb 2
Add Keeber Town House Crackers $2.50
$1/2 Keebler Crackers, 7.7 Oz. +, Mix Or Match, Any – 11-14-10 RP
Final Price = $2 each wyb 2
Add Cheez-Its $2.50
$1/3 printable (must sign up)
Final Price = $2.17 each wyb 3
Add Nestle Morsels $2
$1.25/3 Nestle Toll House Morsels, Any – 11-14-10 RP
$1/2 Nestle Toll House Morsels printable
Final Price = $1.50 each wyb 2
Add Carnation Evaporated Milk $1.25
$0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk printable
$.50/2 Carnation Evaporated Milk, any 2 can (12 oz.) – 11-14-10 RP
Final Price = $.75 each wyb 2
Add Keebler Pie Crusts $2
$.50 off Eggs (Any Brand, 1 Dozen or Larger), wyb Keebler Ready Crust Pie Crusts, any 2 packages – 11-07-10 SS
Final Price = $1 off eggs wyb 2
Add Hormel Compleats $2.50
$1/3 Hormel Compleats microwave meals, any – 11-14-10 SS
Final Price = $2.17 each wyb 3
Add Butterball Sausage, Turkey Bacon or Shaved Lunchmeats $3
$.75/1 Butterball Turkey Bacon printable
$.75/1 Butterball Dinner Sausage printable
$.75/1 Butterball Fully Cooked Breakfast Sausage, 10-oz or package of Turkey Bacon, 12-oz – 10-31-10 SS
Final Price = $1.50
Add Johnsonville Fresh, Smoked or Breakfast Sausage $3.49
$.35/1 Johnsonville Breakfast Sausage Links, Rolls or Pattis – 11-14-10 SS
Final Price = $2.79
Add Eckrich Skinless Polska Kielbasa or Smoked Sausage B1G1 FREE
$.55/1 Eckrich Smoked Sausage – 10/17/10 SS and 10/24/10 SS
Final Price = ?
Add Oscar Mayer Meat bologna B1G1 FREE
$1/2 Oscar Mayer Lunch Meat printable
Final Price = ?
Add Green Giant Boxed Vegetables $1
$1/3 or $.60/3 Green Giant frozen boxed vegetables, any variety, any three – 11-14-10 GM
$.50/1 printable(did not reset if you printed it last week)
Final Price = As low as FREE!
Add Yoplait Trix, Kids, Delights or fiber ONE Yogurt $2
$.75/2 or $1/2 Yoplait products listed, any flavor: Yoplait Go-Gurt yogurt, Yoplait Trix Mulitpack yogurt, any two – 11-14-10 GM
$.50/1 Yoplait Fiber One Yogurt Multipacks, any – 11-07-10 SS
Final Price = As low as $1 each wyb 2
Add Ghirardelli chocolate Bars $1.69
$.75/1 printable
Final Price = $.19
Add Ghiradelli chocolate Squares Bag $2.99
$.75/1 printable
Final Price = $1.49
Add Yoplait Original, Thick & Creamy or Whips yogurt Cups $.50
$.50/8 or $.40/6 Yoplait Yogurt cups (Includes Original, Light, Thick & Creamy, or Whips) or any flavor Yoplait Original or Light Smoothie – 11-14-10 GM
Final Price = $.37 each wyb 6
Add Turkey HIll Ice Cream $3.33
$1/2 Turkey Hill Premium Ice Cream, Light Recipe, All Natural Recipe, No Sugar Added, Frozen Yogurt, Duetto, Sherbet, or Dynamic Duos, any (2) 1.5 quarts – 11-07-10 RP
Final Price = $2.88 each wyb 2
Add Pillsbury Toaster Strudel 3 for $6 and $1 off instantly = 3 for $5 ($1.67 each)
$0.75/3 or $.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries, exp. 12-4-10 (GM 09/12/10)
$.75/3 or $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries, exp. 12-25 (GM 10/03/10)
Final Price = As low as $1.17 each wyb 3
Add Tyson Bagged Chicken $5.99
$1/1 Tyson Frozen Breaded Chicken, exp. 1-10-11 (SS 10/10/10)
Final Price = $4.99
Add DiGiorno Pizza or California Pizzza Kitchen 2 for $12 and $2 off instantly = 2 for $10
$1/1 Digiorno Pizza, 12″ +, Any – 11-14-10 RP
$1.50 California Pizza Kitchen printable
$1/1 California Pizza Kitchen Product, Any – 11-14-10 RP
Final Price = As low as $3.50 each wyb 2
Add Starbucks Ice Cream 16oz $3.33
$1/1 Starbucks Ice Cream, any one pint – 11-21-10 SS
$.75/1 printable
$1/2 Starbucks printable
Final Price = as low as $1.83
Add Alexia Potatoes, Snacks or Artisan Breads $2.99
$1/2, $.55/1 or $1/1 Alexia Frozen Product, any – 11-07-10 SS
$1/1 printable (facebook)
Final Price = $1.99
Add Mrs. T’s Pierogies $2
$1/1, $1/2 or $1/3 Mrs. T’s Pierogies, any (1) box – 10-03-10 RP
Final Price = As low as $1
Add Hillshire Farm Cocktails $3.50
$.75/2 Hillshire Farm lit’l smokies – 11-14-10 RP
Final Price = $2.75 each wyb 2
Add Hellmann’s Mayonnaise $3
$0.75/1 Hellmann’s Real Mayonnaise printable
Final Price = $1.50
Add Country Crock Soft Spread $3
$0.40/1 Country Crock Product printable
$.30/1 Shedd’s Spread Country Crock Spread, Any – 11-14-10 RP
Final Price = As low as $2.20
Add Crisco Oil $3
$1/2 Crisco Product, on any 2 DND5 – 11-07-10 RP
Final Price = $2.50 each wyb 2
Add McCormick Gravy $1
$1/3 Mccormick gravy – 11-07-10 RP
Final Price = $.67 each wyb 3
Add International Delight Coffee Creamer $1.50
$0.55/1 International Delight printable
$.55/1 International Delight, any Quart or larger – 11-07-10 SS
Final Price = $.40
Add Coffee-mate Unflavored Creamer $2.50
$1.50/1 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer printable
$0.75/1 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product printable
$1/3 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product printable
$.55/1 Nestle Coffee-Mate Powder Creamer, Any – 11-14-10 RP
Final Price = As low as $1
Add Eggland’s Best Large Eggs $2
$0.35/1 Eggland’s Best Eggs, exp. 12-31-10 (SS 09/12/10)
Final Price = $1.30
Add Tropicana Pure Premium Orange Juice or Trop 50 $3
$1/2 Tropicana Trop50 Product, exp. 12-15-10 (RP 09/26/10)
Final Price = $2.50 each wyb 2

Pillsbury Catalina: buy 4 get $1 OYNO, buy 5 get $2 and buy 6+ and get $3 OYNO

Add Pillsbury Grands Cinnamon Rolls (not the little ones!) $2.50
$0.50/1 Pillsbury Sweet Rolls, exp. 1-1-11 (SS 10/10/10)
$.50/1 Cinnamon roll printable
$0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls, exp. 12-25-10 (GM 10/03/10)
$0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls, exp. 12-4-10 (GM 09/12/10)
$.40/2 printable
Final Price = As low as $1 each wyb 6 after catalina
Includes: crescent rolls, cookies, sweet rolls, grands biscuits, grands cinnamon rolls, pie crusts, dinner rolls, loaves, bread sticks and pizza crusts
Add Pillsbury Crescent Big $2.50
$.50/2 printable
$1/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, any two – 11-14-10 GM
$.55/3, $1/2 or $1/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, any – 11-21-10 SS
Final Price = as low as $1.50 each wyb 6 after catalina
Add Pillsbury Grands Biscuits $1.67
$.40/2, $.40/3 or $30/2 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits, any – 11-21-10 SS
$1/3 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits, any 3 – 11-21-10 SS
$.30/2 Grands Biscuits printable
Final Price = As low as $.77 each wyb 6 after catalina

Save $3.50/1Gallon of Milk instantly wyb 4 Pillsbury items below (Buy 6 to get both this and the above catalina)

Add Pillsbury Ready to Bake cookies $2.50
$1/2 pillsbury Holiday Cookies printable
$1/2 pillsbury Cookies printable
$.55/1 Pillsbury Simply (if included) printable
Final Price = If Simply included: As low as ($.5.40)= $.90 each wyb 6 after Catalina plus $3.50 off 1 gallon of milk instantly
Add Pillsbury Sweet Moments $2.50
$1/1 or $.55/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts, Any – 11-14-10 GM
$.75/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts, any – 10-17-10 SS
$1/1 Sweet Moments printable
Final Price = As low as ($3) = $.50 each wyb 6 after catalina PLUS $3.50 off 1 gallon of Milk instantly!
Add Pilsbury Pie Crust $2.50
$.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts,11-21-10 SS or from 11-14-10GM
$.50/2 pie crust printable
Final Price = As low as ($9)= $1.50 each wyb 6 after catalina PLUS $3.50 off 1 gallon of milk instantly

Household

Add Downy Liquid Softener $5
$.20/1 Downy Liquid Fabric Softener or Dryer Sheets (limit of 4 like coupons) – 11-28-10 PG
Final Price = $4.60
Add Bounce Dryer sheets $5
$.50/1 Bounce Dryer Sheet, one – 11-28-10 PG
Final Price = $4
Add Palmolive Dish Liquid $2.50 Buy $10 worth and get $3 OYNO
$.25/1 or $.20/1 Palmolive liquid dish soap, 20 oz or larger – 11-14-10 SS
$.75/1 Palmolive dish liquid 20 oz. or larger (SmartSource en Espanol) – 11-14-10 SS
Final Price = As low as $.25 after catalina if you have $.75/1 coupon
*I’m not listing as “cuckoo” deal since you can get dish liquid for FREE so many times….
Add Finish Jet Dry $2.99
$.40/1 Jet Dry printable
Final Price = $2.19
Add Finish Quantum $2.99
$.1/1 Finish Quantum printable
Final Price = $1.99
Add Finish Powder or Gel $2.99
$.50/1 Finish dish detergent printable
Final Price = $1.99
Add Resolve Carpet cleaner Trigger or Aerosol $3.50
$1/1 Resolve Product, any – 11-14-10 SS
$1.50/1 Resolve
Final Price = $2
Add Tide Liquid Laundry Detergent $10.99 (Buy 2 and get $4 OYNO)
$1/1 Tide detergent, one – 11-28-10 PG
$.35/1 Tide Giant Eagle eOffer
Final Price = $7.82 each wyb 2(after catalina)
Add Brawny Paper Towels 6 Big or 8 regular rolls $5.99 ($3 OYNO wyb 2 brawny or Quilted Northern)
$.50/1 or $1/2 Brawny Paper Towels, 2-Roll or larger package – 10-10-10 RP
Final Price = As low as $3.49 each wyb 2 (after catalina)
Add Quilted Northern Bath Tissue 9 mega or 12 double rolls $5.99 ($3 OYNO wyb 2 brawny or Quilted Northern)
Final Price = $4.49 each wyb 2
Add Ziploc Slider Freezer or Storage Bags $2
$1/2 or $1.25/2 Ziploc brand bags – 11-14-10 SS
Final Price = As low as $1.38 each wyb 2

Personal Care: $3 OYNO (H&B) wyb $10 worth of items below (GE Top Care items so no coupons)

Add Top Care 6 oz. Apricot Scrubs or 30 ct. Makeup Remover Towellettes $2.50 ($3.99 shelf price)
Final Price = $.50 each wyb 3 after catalina (if it works on shelf price)
*double check shelf price at your store for each product*
Add Top Care 55 ct. Acne Pads, 1 oz. Acne Gel, 8 oz. Astringent or 5.5 oz. Pore Cleanser $2.50 ($4.49 shelf)
Final Price = $.50 each wyb 3 after Catalina (if it works on shelf price)
*double check shelf price at your store for each product*
Add Top Care Women’s Body Wash 24 oz. $4 ($5.49 shelf price)
Final Price = $2.50 each wyb 2 after catalina (if it works on shelf price)
Add Top Care Lotion 24.5 oz. $4 ($4.49 shelf price)
Final Price = $3 each wyb 3 after catalina
Add Top Care Oil-Free Moisturizer 4oz. $6 ($7.99 shelf price)
Final Price = $4.50 each wyb 2 after catalina
Add Top Care Regenerating Facial Moisturizers $10 ($19.99 shelf price)
Final Price = $7 each after catalina
Add Top Care Anti-Aging Cream 6 oz. $20 ($24.99 shelf)
Final Price = $14 each if printing multiples

$3 OYNO (H&B) wyb $10 in products below

Add Colgate 6.4oz toothpaste $1.50 (check shelf price at store – up to $2.59)
Add Colgate Wave or Professional Toothbrushes $1.50 (check shelf price at store – up to $2.59)
Add Colgate Wisp $1.50 (check shelf price at store – up to $2.59)
$.50/1 Colgate Wisp printable
Final Price = $.50
Add Colgate premium toothpaste (total) $2.50 (check shelf price at store – up to $3.99)
$1/1 Colgate Total Toothpaste or Colgate Sensitive Toothpaste, 4.0 oz or larger – 11-14-10 SS
$.75/1 Total printable
Final Price = As low as $1
Add 1ct Colgate Max Fresh, Max White or 360 Toothbrushes $2.50 (check shelf price at store – up to $3.99)
$.75/1 Colgate 360 toothbrush printable
Final Price = $1
Add Irish Spring 8 Bar or Body Wash $3.50 (check shelf price at store – up to $3.99)
Add Softsoap 28 to 32 oz. Refill or Body Wash $3.50 (check shelf price at store – up to $3.99)
$.75/1 Softsoap Body Wash
Final Price = $2
Add Mennen Speed Stick or Lady Speed Stick $2 (check shelf price at store – up to $3.49)
$.75/1 Stainguard (if included)States “limit 1 coupon per household”
Final Price = $.50

Deal Idea: Buy 1 SpeedStick, 1 Colgate Total and 1 360 Toothbrush ($11.47 shelf) $7 sale price
Use: all (3) $.75/1 Coupons (-4.50)
Pay $2.50 and get back $3 Catalina
Cost: $.50 Money Maker! (if items working on shelf price)

$3 OYNO (H&B) wyb 3 always or tampax products

Add Always 14 to 24 ct. Pads or 36 or 60 ct. Liners 3 for $8
$1/1 Always Pad Product Giant Eagle eOffer
Final Price = $1.34 each wyb 3 after catalina
Add Tampax Tampons 20 ct., selected varieties 3 for $8
$1/1 Tampax Cardboard product Giant Eagle eOffer
Final Price = $1.34 each wyb 3 after catalina

$3 OYNO (H&B) wyb $10 in Crest or Oral-B products

Add Crest 4 to 6.2 oz. Premium Toothpaste selected varieties $2.50 (check shelf price at store – up to $3.69)
$.75/1 Crest Toothpaste 4.0 oz or larger or liquid gel, any one – 11-28-10 PG
Final Price = $.25 each wyb 4 after catalina OR 3 for FREE wyb 3 (if going by shelf price)
Add Oral-B Advantage or Stages Toothbrushes $2.50 (check shelf price at store – up to $3.69)
$1/1 Oral-B Stages, Zooth, or Kid’s Crest Manual or Power Toothbrushes – 11-28-10 PG
$.75/1 Oral B Pulsar, Crossaction or Advantage manual toothbrushes – 11-28-10 PG
Final Price = As low as $.25 each wyb 4 after catalina OR 3 for FREE wyb 3 (if going by shelf price)
Add Gillette Fusion $9.99
$4/1 Gillette Fusion Proglide Manual or power razor, one – 11-28-10 PG
Final Price = $5.99
*FREE at Rite Aid*

Baby

Add Similac Concentrate $8.99
$3/1 Similac product printable
Final Price = $5.99

Create a Printable Shopping List:
Just add the items you plan to buy & click the “Create List” button below.

Create List feature is a new feature in Beta Testing. Please leave a comment with problems or suggestions to make it better!

Adding deals to your printable shopping list won’t work in RSS feeds or emails – visit the site to use this feature.

Tags:
Sponsored Links
Recent Comments
Recent Comments
[decent_comments show_date=true max_excerpt_words=10 pingback=false trackback=false /]