savvy shopper

Posted: July 27, 2011
9

There’s been even more Kmart deals reported to me!

Capn Crunch Cereal 6 Serving Size, $1
Use $0.50/1 Cap’n Crunch Cereal, exp. 8/31/11 (RP 04/17/11 #2)
Final Price=Free

Ensure 4 packs $2 on clearance
Use the $2/1 Ensure Multipack, exp. 8/7/11 (SS 05/01/11)
Final Price= FREE

Softsoap liquid hand soap $1
Use the $0.35/1 Softsoap Liquid Hand Soap, exp. 8/13/11 (SS 07/24/11)
Final Price= $.30

Liquid Gold Clean Screen = FREE after peelie rebate on box

Thanks, Savvy Shopper Deals!

View the master list of Kmart Double Coupon Deals!

Note from reader: K-Mart has John Frieda full repair shampoo,conditioner,and root lift foam for $5.49 each…..use the $5.00 off John Frieda full repair coupon for a total of .49 cents before taxes

Posted: June 8, 2011
6

I am not sure if this is weekly or not, but for Today Walmart is extending double coupon day!  Usually it’s only on Tuesdays.

Thanks, Savvy Shopper Deals

Posted: June 6, 2011
3

Confirmed by Savvy Shopper Deals: ALL 7 Utah County Walmart Locations WILL double coupons up to $1.00 EVERY Tuesday!

  • No price matching and doubling coupons together – you must pick one or the other! Pick your best savings! (Price matching and a double coupon is available if both are available at a competitor location.)
  • Coupons will only be doubled up $1.00 MAX on Tuesdays:
$0.25 coupon = $0.50
$0.50 coupon = $1.00
$0.75 coupon = $1.00
$1.00 coupon = $1.00 NO DOUBLE
  • To double a coupon, the product being purchased must be “price matched” by deducting the face value of the coupon (up to $0.50). Then the coupon will be scanned at full value. Ie…
  • When doubling coupons, hand your cashier the coupon for each item you are buying as it is about to be scanned, so they can adjust the price down and double your coupon quickly.

Thanks to Mama-Spot for these double coupon Tuesday deals (she verifies all her deals!!!):

Walmart Doubles

  • Buy 2 Dole Mandarin Oranges (8 oz.) $0.98
  • Use $0.50/2 Dole Mandarin Oranges from 5/22 SS (exp 8/31)
  • Doubles to $1.00
  • Final price: $0.48 each
  • Heinz Deli-Size Ketchup $0.60
  • Use $0.25/1 any Heinz Tomato Ketchup from 5/22 SS (exp 6/19)
  • Doubles to $0.50
  • Final price: $0.10
  • Totino’s Frozen Pizza $0.98 (I know there was a rumor of these being only $0.50 each, but I haven’t seen that yet)
  • Use $0.50/4 from the 5/22 SS (8/13)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.73
  • Suave Body Wash $1.88
  • Use $.50/1 from the 5/22 RP (expires 6/19)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.88
  • Suave professionals shampoo or conditioner $1.00
  • Use $0.50/2 from the 5/22 RP (Expires 6/19)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.50 each
  • Suave deodorant $1.68
  • Use $0.50/1 from the 5/22 RP (Expires 6/19)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.68
  • Buy 2 Knorr Pasta or Rice Sides $1.00 each
  • Use $0.50/2 Knorr Pasta or Rice Sides from the 5/22 RP
  • Doubles to $1.00
  • Final price: $0.50 each
  • Nexcare Comfort Bandaids $1.00
  • Use $0.55/1 coupon from the 5/1 SS
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free
  • Lawry’s Spice Blend $0.98
  • Use $.50/1 Lawry’s Spice Blend exp. 6/19 (5/15 RP)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free
  • Spic and Span  $0.97
  • Use $0.55/1 Spic & Span, exp. 7-1 (SS 05/01/11)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free
  • Heinz Apple Cider Vinegar – $1.18
  • Use $.50/1 Coupon HERE
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.18
  • Shout Wipes (travel section) $0.97
  • Use $0.55/1 Shout Laundry product from 4/3 Smart Source insert
  • Doubles to $1.00
  • Final price: Free
  • Kraft BBQ Sauce $1
  • Use $0.55/1 from the 5-1-11 SS
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free

 

Posted: May 24, 2011
13

Confirmed by Savvy Shopper Deals: ALL 7 Utah County Walmart Locations WILL double coupons up to $1.00 EVERY Tuesday!

  • No price matching and doubling coupons together – you must pick one or the other! Pick your best savings! (Price matching and a double coupon is available if both are available at a competitor location.)
  • Coupons will only be doubled up $1.00 MAX on Tuesdays:
$0.25 coupon = $0.50
$0.50 coupon = $1.00
$0.75 coupon = $1.00
$1.00 coupon = $1.00 NO DOUBLE
  • To double a coupon, the product being purchased must be “price matched” by deducting the face value of the coupon (up to $0.50). Then the coupon will be scanned at full value. Ie…
  • When doubling coupons, hand your cashier the coupon for each item you are buying as it is about to be scanned, so they can adjust the price down and double your coupon quickly.

Thanks to Mama-Spot for these double coupon Tuesday deals (she verifies all her deals!!!):

Walmart Doubles

  • Totino’s Frozen Pizza $0.98 (I know there was a rumor of these being only $0.50 each, but I haven’t seen that yet)
  • Use $0.50/4 from the 5/22 SS (8/13)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.73
  • Suave Body Wash $1.88
  • Use $.50/1 from the 5/22 RP (expires 6/19)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.88
  • Suave professionals shampoo or conditioner $1.00
  • Use $0.50/2 from the 5/22 RP (Expires 6/19)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.50 each
  • Suave deodorant $1.68
  • Use $0.50/1 from the 5/22 RP (Expires 6/19)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.68
  • Maruchan Yakisoba $.48
  • Use the $0.50/1 Maruchan Yakisoba from the 3/13 SS (Expires 5/31)
  • Final Price: $0.50 moneymaker
  • Buy 2 Knorr Pasta or Rice Sides $1.00 each
  • Use $0.50/2 Knorr Pasta or Rice Sides from the 5/22 RP
  • Doubles to $1.00
  • Final price: $0.50 each
  • Nexcare Comfort Bandaids $1.00
  • Use $0.55/1 coupon from the 5/1 SS
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free
  • Lawry’s Spice Blend $0.98
  • Use $.50/1 Lawry’s Spice Blend exp. 6/19 (5/15 RP)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free
  • Spic and Span  $0.97
  • Use $0.55/1 Spic & Span, exp. 7-1 (SS 05/01/11)
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free
  • Heinz Apple Cider Vinegar – $1.18
  • Use $.50/1 Coupon HERE
  • Doubles to $1.00
    Final Price: $0.18
  • Shout Wipes (travel section) $0.97
  • Use $0.55/1 Shout Laundry product from 4/3 Smart Source insert
  • Doubles to $1.00
  • Final price: Free
  • Kraft BBQ Sauce $1
  • Use $0.55/1 from the 5-1-11 SS
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free
  • C and H Sugar product, 2 lbs. or larger – Brown Sugar $1.88
  • Use $.55/1 (5-31-11) RP-3/27
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.88
  • C and H Sugar product, 2 lbs. or larger – Confectioners’ Sugar $1.88
  • Use $.55/1 (5-31-11) RP-3/27
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.88
  • C and H Sugar product, 2 lbs. or larger – Normal Sugar $3.48
  • Use $.55/1 (5-31-11) RP-3/27
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $2.48

 

Posted: May 3, 2011
0

Meals Using Deals takes deals each week and makes a dinner for under $10 for a family of 4. We use whichever store has the best deals out of: Walmart, Target, Kroger/Smiths, or Maceys. I will try to post several during the week.

Grilled Chicken Thighs with Mango Salsa
by: L.A. O’Neil

We’re all struggling with the economy right now, and I truly believe that if we scale back our spending just a little, we can make the best of a crummy situation. My family is making certain that we don’t make those spontaneous trips to the store, as well as making the most of the ‘deals’ at our local supermarkets. Many of the grocery store weekly sales are similar, so you shouldn’t have to hit each store – however, if you do, you’ll save that much more money!

I’m always thrilled when chicken is on sale – it’s a staple in our house, and we stock our freezer to the gills! It’s cheap and it goes a long, long way if you’re a savvy shopper!

Check out the deals at Meijers this week – they’re fantastic!

With a great weekend on tap, here’s what will be on my table:
Grilled Chicken Thighs with Mango/Avocado Salsa
Grilled Vidalia Onions
Grilled Pineapple Rings

Ingredients:

4 chicken thighs ($.99/lb.)
1 mango, peeled and diced ($1.00)
Fresh lemon juice
¼ small red onion, diced
1 avocado ($1.50), diced
Splash of canola oil
Pinch of salt and pepper
2 small Vidalia onions ($.69/lb.), peeled and each onion cut in half
1 whole pineapple ($2.50/ea.), peeled, cored and sliced into rings

Salsa:

Combine mango and red onion in a small bowl. Drizzle the lemon juice over the avocado to prevent browning. Add to the mango and red onion, toss with a little canola oil and season with a little salt and pepper. Cover and refrigerate until the chicken is ready.

Wash and trim the fat from the chicken. Pat dry. Fire up the grill to medium heat. Coat each thigh in a little bit of canola oil and season with salt and pepper. Grill, skin side down, until grill marks appear on each thigh and it’s golden brown. Turn and grill for about 12 more minutes, or until done.

While the chicken is grilling, peel and cut each Vidalia onion in half. Brush the cut side with olive oil, and grill, cut side down, until onions soften and have solid grill marks.

About five minutes before the chicken and onions are ready to come off the grill, brush a little canola oil on each pineapple ring and grill on each side until grill marks appear.

That’s it! You’ll shell out about $4.50 for the thighs and you’ll have several left over for another meal. Each thigh is approximately $.45 each (man – you can’t beat that!) With all of the other ingredients, each serving will be around $2.36!
This is a restaurant-quality meal for a fraction of the cost – you are, indeed, a savvy shopper!

This article was contributed by www.kitchen-blender-reviews.com, a site focused on helping you decide how to buy a blender that will meet your needs and budget. You will also find Blendtec and Vitamix reviews in addition to many healthy and delicious recipes for meals, smoothies and desserts. Bon appétit!

Posted: May 3, 2011
2

Confirmed by Savvy Shopper Deals: ALL 7 Utah County Walmart Locations WILL double coupons up to $1.00 EVERY Tuesday!

  • No price matching and doubling coupons together – you must pick one or the other! Pick your best savings! (Price matching and a double coupon is available if both are available at a competitor location.)
  • Coupons will only be doubled up $1.00 MAX on Tuesdays:
$0.25 coupon = $0.50
$0.50 coupon = $1.00
$0.75 coupon = $1.00
$1.00 coupon = $1.00 NO DOUBLE
  • To double a coupon, the product being purchased must be “price matched” by deducting the face value of the coupon (up to $0.50). Then the coupon will be scanned at full value. Ie…
  • When doubling coupons, hand your cashier the coupon for each item you are buying as it is about to be scanned, so they can adjust the price down and double your coupon quickly.

Thanks to Mama-Spot for these double coupon Tuesday deals (she verifies all her deals!!!):

  • Frank’s Red Hot Sauce $0.98
  • Use $0.50/1 Frank’s from 3/13 Smart Source insert
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free
  • Heinz Apple Cider Vinegar – $1.18
  • Use $.50/1 Coupon HERE
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.18
  • Shout Wipes (travel section) $0.97
  • Use $0.55/1 Shout Laundry product from 4/3 Smart Source insert
  • Doubles to $1.00
  • Final price: Free
  • Kraft BBQ Sauce $1
  • Use $0.55/1 from the 5-1-11 SS
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: Free
  • Chex Mix 8.75oz $1.48
  • Use $0.50/2 (5-7-11) SS-3/13
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $1.00 each
  • Shout Advanced Stain Lifting Foam $2.74
  • Use $.55/1 Shout Laundry Product (5-14-11) SS-4/3
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $1.74
  • C and H Sugar product, 2 lbs. or larger – Brown Sugar $1.88
  • Use $.55/1 (5-31-11) RP-3/27
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.88
  • C and H Sugar product, 2 lbs. or larger – Confectioners’ Sugar $1.88
  • Use $.55/1 (5-31-11) RP-3/27
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $0.88
  • C and H Sugar product, 2 lbs. or larger – Normal Sugar $3.48
  • Use $.55/1 (5-31-11) RP-3/27
  • Doubles to $1.00
  • Final Price: $2.48
Posted: April 28, 2011
1

With the price of gas, this is only worth doing if you happen to be driving by one of these anyways!  I haven’t tried them but I love Jamba Juice so they are probably good!

Well here’s the scoop – the first 100 people at all Jamba Juices at 2pm today will get a FREE can of Jamba Juice All Natural Energy drink (in Strawberry Banana or Crisp Apple flavors), made with real fruit and natural caffeine!  No coupon is necessary to redeem this offer.

Jamba Juice Freebie details

(Thanks, Savvy Shopper Deals!)

Posted: April 7, 2011
16

What is a price points list? It is your “stock up” price, or the price you see and say “I’m going cuckoo on this deal!”  These prices vary by region, but over the next few days I’ll be posting pointers to set you in the right direction.

Here’s the rest of my lists for great prices to pay:

You may want to print these lists out and keep them with you in your coupon binder for reference.

The drugstore list contains some of these as well if they are items I buy at the drugstore.

Bags (Fold & Close Sandwich) 80 ct $0.50

Bags (Sandwich) 0.015 or less ea

Bags (Garbage) $0.05-$0.07 ea

Bags (Paper Lunch) 50 ct $0.88

Cleaners (Bleach) 96 oz $1.00 or less

Cleaners (General – Windex, Fantastic) $1.00-$1.15

Cleaners (Toilet Bowl) 22-24 oz $0.99 or less

Dish Soap: Free-.49

Dish Detergent (Cascade) $0.03 per oz

Dish Detergent (Electrasol/Finish) 75 oz $1.50

Dish Detergent (Tabs) FREE – $.08 per tab

Fabric Softener (Liquid) 128 oz $1.99

Fabric Softener (Sheets) 80 ct $0.015 or less

Hand Sanitizer 8 oz $1.00

Laundry Soap: $1.50/ 32 loads

Laundry Detergent (Tide) 32-40 ld $4.50 or less

Mr. Clean Magic Erasers: $.25 per eraser (look for these at Home Depot!)

Napkins 10 ct $0.04

Paper Towels (Store Brand) $0.40 per roll

Paper Towels (Name Brand) $0.55 per roll

Plastic Wrap 100 sq ft $0.75 or Less

Toilet Paper:$.19 per 1-ply single roll, $.24 per 2-ply single rolls, or $.01 per square foot. To figure this out, just divide the price of the TP by the square footage (found on the package) and then you will know the cost per square foot.

Posted: April 7, 2011
14

What is a price points list? It is your “stock up” price, or the price you see and say “I’m going cuckoo on this deal!”  These prices vary by region, but over the next few days I’ll be posting pointers to set you in the right direction.

Here’s the rest of my lists for great prices to pay:

Apples $0.59-$0.79 /lb

Bananas lb $0.33

Bread (Store Brand) 20 oz $0.88

Bread (Premium) 24 oz $1.00-$1.25

Brownie Mix $0.59 or less

Butter (Quarters) lb $1.50 or less

Cake Mix – $.50

Canned Beans: $.50

Canned Veggies .25 is what I aim for but I will pay .50 (especially for canned tomatoes)

Canned Soup: We don’t eat a lot of canned soup- I try to stock up on cooking soups for .50 or less a can

Canned Tuna: $.25

Cashews: Costco Kirkland = 5lbs for 39.99                    So if you can cashews $.26 per 0z that is a good deal!  Or under $3 per lb. is a CUCKOO STOCK UP price!
Sams club = 2.375 lbs for 12.98  ($4.27 per lb)

Cereal: $.75 or less

Cereal Bars/Breakfast Bars $0.75 or Less

Cheese: (Basic Cheddar or Mozzarella) $5.49 for 2 lbs (.17/oz)

Cheese (Shredded ) 8 oz $1.00 or less

Chocolate Chips 12 oz $0.89 or less

Coffee:$5.50-5.99 for a 29 oz tub.

Cornstarch 16 oz $0.90 or less

Corn Syrup 16 oz $1.00

Crackers: .49 or less not name-brand

Crackers: Ritz/Cheez-it types: $.99 or less per box

Crystal Light To Go 6-8 packs: $.65 a box

Dog Food: Alpo Canned Dog Food $.59 or less.  BAGS: $4.99/ each 20 pound  bag.  50 lb. bag of come n’ get it from alpo for $19.99 or .39 cents/lb at Sam’s is a good deal.  Blue Buffalo: 50 lb bag for $30 is a screaming deal.

Eggs: .99/dozen (usually I can get 18 for that price)

Flour: $.99-1.49 for 5 lbs

Frozen Pizza: $2.50 or less for a large pizza

Fruit Snacks: $.50-$.75 per box of 10-12 fruit snacks packs

Ice Cream 1/2 gal. $1.00  (or $1.50 if it’s your favorite name-brand one!)

Jelly: .99- 16 oz. (I will pay a little more to get a high quality product)

Juice 64 oz $0.95 or less

Ketchup: 32 oz.  $.35

Macaroni & Cheese (Kraft) 7.5 oz $0.40

Mayonaise – $.75 for 18 oz.

Milk Boxes: I have seen 8 oz. chocolate milk boxes as low as $.49 each.

Mustard- 20 oz. – $.35

Oatmeal: .49-.99 for instant oats

Oil (vegetable): 24 oz. for $.75

Olive Oil: $.12 per ounce

Pasta/Rice-A-Roni 4-7 oz $0.65

Pasta: .49 (I try to pay .25 or less)

Pasta Sauce: .49-.99 (with double coupons you can likely get a much better deal!)

Peanut Butter: .49-.99 for 16 oz.

Potatoes (Fresh) 5 lb $0.80 or less

Slim Fast Shakes –  (Pack of 24) $15

Soda Pop 2 ltr $0.69 or less

Soda Pop (Name Brand) 12 pk $2.40 or less

Soda Pop (Store Brand) 12 pk $1.67

Sugar: $1.49 or less for 5 lbs

Yogurt (Single serving) 4-8 oz $0.30

Water (Propel Water Bottles) $.50 each

White Minute Rice, 42 oz.– $1.00

Whole wheat bread: .99/loaf

Thanks to My Frugal Adventures & Savvy Shopper Deals for help in compiling this list. I used ideas from their lists, then adjusted the prices to what I feel is a cuckoo stock up price.

Please leave a comment with items you have questions on and I’ll add them to my list!

Posted: April 6, 2011
14

What is a price points list? It is your “stock up” price, or the price you see and say “I’m going cuckoo on this deal!”  These prices vary by region, but over the next few days I’ll be posting pointers to set you in the right direction.

Here’s more price point lists:

I included baby items on the drugstore list, since I find usually you can get the best deals on these items there.

Baby Formula (Store Brand) 25 oz $9.99 ($.40 per ounce) Target $18 for 40oz when it is not on sale

Earths Best Baby Formula 25.75 Ounce $25.00 This is normally $30

Baby Shampoo/Conditioner: Free-$1

Body Lotion: Free- $1

Body Wash: Free- $1

Baby wipes: $.99/tub of 72 wipes

Cosmetics: Free when on clearance

Contact Lens Solution (Store Brand) 12 oz $2.50

Contact Lens Solution (Premium) 12 oz $3.50

Deodorant: $.50

Diapers (brand name): $5.50 Jumbo packs  I have seen these go as low as $2.50 though and I suggest buying as many as you can get when it goes below $4 – I try to get them $.13 per diaper or less.

Diapers (Store) Jumbo $4.99/$0.10 ea

Diapers (Training) Jumbo $5.99/$0.10 ea

Diaper Cream (Desitin) 2 oz $1.50

Dish Soap: Free-.49

Dish Detergent (Cascade) $0.03 per oz

Dish Detergent (Electrasol/Finish) 75 oz $1.50

Dish Detergent (Tabs)FREE – $.08each

Fabric Softener (Liquid) 128 oz $1.99

Fabric Softener (Sheets) 80 ct $0.015 or less

Face Wash: Free- $1

Floss: Free

Laundry Soap: $1.50/ 32 loads

Laundry Detergent (Tide) 32-40 ld $4.50 or less

Moisturizer/ Sun Screen: Varies, but Coppertone had some killer deals at the beginning of the summer last year.

Mouthwash: .99

Pads: (feminine) $.75 per box

Shampoo/Conditioner: Free- $3.00 (for higher-quality brands)

Shaving Cream: .50 or less

Razors: Free (I buy the razors and hardly ever buy the cartridges, I just get a new razor for free)

Tampons: 18 ct. $1 or less

Toothpaste: Free-.25

Toilet Paper: $.19 per single roll

Toothbrushes: Free- .99

Thanks to My Frugal Adventures & Savvy Shopper Deals for help in compiling this list. I used ideas from their lists, then adjusted the prices to what I feel is a cuckoo stock up price.

Posted: April 5, 2011
13

What is a price points list? It is your “stock up” price, or the price you see and say “I’m going cuckoo on this deal!”  These prices vary by region, but over the next few days I’ll be posting pointers to set you in the right direction.

Beef

  • 93% Lean Ground Beef $2.25/lb
  • 80% Ground Beef $1.59/lb
  • Ground Chuck $1.99/lb
  • London Broil $1.99/lb
  • Rump Roast $2.99/lb
  • Pot Roast $2.29/lb

Poultry

  • Boneless Chicken Breast $1.49/lb
  • Whole Chickens $.89/lb
  • Chicken Quarters $.79/lb
  • Split Chicken Breast $.99/lb
  • Chicken Thighs/Drumsticks $.79/lb
  • Turkey (Whole) $0.38/lb

Pork

  • Porkchops (boneless) $1.99
  • Pork Tenderloin $2.99
  • Pork Butt $1.49
  • Pork Cased Sausage $1.19
  • Porkchops (bone in) $1.59
  • Bacon 12 oz 0.99 – $1.25

Fish

  • Crab Legs, Large (Cooked/Frozen) lb $6.99/lb
  • Cod lb $3.99/lb
  • Salmon-Whole $1.99/lb
  • Salmon-Whole $2.99/lb
  • Salmon-Fillet 20-26 oz $2.25 or less
  • Lobster Tail 4 oz $1.00
  • Lobster Tail 4 oz $4.00
  • Shrimp 51-60 ct Raw $2.99
  • Shrimp 26-30ct Raw $2.99
  • Crab Cakes 3 oz $1.00
  • King Crab Legs $5.99 /lb
  • Tilapia (Whole)  $0.99/lb
  • Tilapia (Fillet)  $1.99 /lb
Posted: March 10, 2011
6

I’ve added a great new freebie to the Birthday Freebies list!

I just read the Amy from Savvy Shopper Deals signed up for the build-A-Bear Club, and every year on her anniversary of the day she signed up she gets a coupon for a free bear – up to $12 value! It appears you also get a $5 coupon for bear clothes purchases on your child’s birthday too!

Sign up for Build A Bear emails for special offers via email and I hope they keep this promo around for a year so we can score some free Build-A-Bears next year!

*There are some free build-a-bear coupons floating around online, but these are intended for the people they were emailed to and won’t scan at the store.  You need to sign up for their email list and wait to get your coupon.

July 27, 2011
June 8, 2011
June 6, 2011
May 24, 2011
May 3, 2011
May 3, 2011
April 28, 2011
April 7, 2011
April 7, 2011
April 6, 2011
April 5, 2011
March 10, 2011
Recent Comments
Recent Comments
[decent_comments show_date=true max_excerpt_words=10 pingback=false trackback=false /]